Kupujesz podmiot leczniczy? Musisz pamiętać o kilku sprawach
Wzrasta zainteresowanie zakupem podmiotów leczniczych. Przejęcie przez konkurenta istniejącego lub połączenie dwóch podmiotów działających na rynku umożliwia zwiększenie swojej konkurencyjności poprzez poszerzenie zakresu lub wolumenu świadczonych usług.
Występują także przypadki przejęcia istniejących podmiotów leczniczych przez dotychczas niezwiązane z tym rynkiem podmioty (np. fundusze venture capital czy private equity). W ten sposób nowi uczestnicy rynku pomijają etap tworzenia podmiotu leczniczego, zdobywania pacjentów i współpracowników. Przejmując istniejący podmiot leczniczy pozyskuj bowiem także bazę klientów, wypracowany model i sposób prowadzenia działalności, jak również zakontraktowany personel medyczny. Jednak, prowadzenie podmiotu leczniczego wiąże się z szeregiem specyficznych wymogów oraz ryzyk, które należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o nabyciu już istniejącego podmiotu leczniczego.
Jak więc przygotować się do takiego zakupu i o czym należy pamiętać, aby transakcja zakupu podmiotu leczniczego pozwoliła na zachowanie ciągłości udzielanych w nim świadczeń zdrowotnych, nie wpływając przy tym negatywnie na obowiązki placówki względem samych pacjentów?
Due diligence
Przed podjęciem decyzji o zakupie podmiotu leczniczego warto ocenić potencjalne ryzyka związane z jego nabyciem. Najczęściej stosowanym sposobem badania podmiotu leczniczego jest przeprowadzenie jego due diligance, a więc badania podmiotu np. pod względem prawnym (w tym regulacyjnym), finansowym, biznesowym, podatkowym, czy też technicznym, zazwyczaj przy udziale profesjonalnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta